Зміст
Питання «яке авто краще тримає ціну» звучить абстрактно рівно доти, доки ви не збираєтесь його продавати. Тоді виявляється, що дві машини, куплені за однакові гроші пʼять років тому, сьогодні коштують по-різному, і різниця може сягати кількох тисяч доларів.
Проблема в тому, що більшість добірок на цю тему складається з припущень. Автори називають Toyota і Volkswagen, бо так заведено, і не наводять жодної цифри. Ми вирішили порахувати.
Нижче таблиця по 31 популярних моделях українського ринку. Для кожної ми взяли медіанну ціну оголошень 2018-2020 років випуску і порівняли з медіанною ціною тієї самої моделі 2012-2014 років. Різниця показує, скільки відсотків вартості модель зберігає за шість років віку. Усього в розрахунку 13 896 оголошень AUTO.RIA станом на вересень 2026 року.
| № | Модель | 2018-2020 рр. | 2012-2014 рр. | Тримає ціну | Втрата за рік | Оголошень |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Nissan Juke | $13 750 | $10 019 | 73% | $620 | 45/146 |
| 2 | Kia Optima | $13 000 | $9 300 | 72% | $620 | 35/146 |
| 3 | Nissan Qashqai | $16 500 | $11 699 | 71% | $800 | 41/84 |
| 4 | Kia Sportage | $17 575 | $12 490 | 71% | $850 | 62/61 |
| 5 | Honda CR-V | $22 300 | $15 500 | 70% | $1 130 | 37/83 |
| 6 | Mitsubishi Outlander | $17 900 | $12 425 | 69% | $910 | 91/78 |
| 7 | Kia Sorento | $21 100 | $14 300 | 68% | $1 130 | 50/83 |
| 8 | VW Golf | $13 995 | $9 256 | 66% | $790 | 16/52 |
| 9 | Hyundai Santa Fe | $22 300 | $14 650 | 66% | $1 280 | 71/111 |
| 10 | Ford Focus | $10 975 | $7 050 | 64% | $650 | 32/82 |
| 11 | Nissan X-Trail | $19 200 | $12 200 | 64% | $1 170 | 65/66 |
| 12 | Mazda 6 | $17 200 | $10 800 | 63% | $1 070 | 39/71 |
| 13 | Mazda CX-5 | $20 250 | $12 850 | 63% | $1 230 | 72/77 |
| 14 | VW Tiguan | $19 500 | $12 000 | 62% | $1 250 | 109/36 |
| 15 | Kia Ceed | $13 800 | $8 500 | 62% | $880 | 25/49 |
| 16 | Toyota Land Cruiser Prado | $39 500 | $24 500 | 62% | $2 500 | 82/61 |
| 17 | Toyota RAV4 | $26 545 | $16 150 | 61% | $1 730 | 110/52 |
| 18 | Hyundai Tucson | $19 700 | $12 100 | 61% | $1 270 | 47/16 |
| 19 | Skoda Octavia | $15 350 | $9 200 | 60% | $1 020 | 46/73 |
| 20 | Hyundai i30 | $13 900 | $8 200 | 59% | $950 | 21/83 |
| 21 | Renault Megane | $13 474 | $7 806 | 58% | $940 | 26/106 |
| 22 | Opel Insignia | $15 500 | $8 900 | 57% | $1 100 | 35/121 |
| 23 | Toyota Camry | $22 500 | $12 699 | 56% | $1 630 | 57/50 |
| 24 | VW Passat | $17 950 | $10 000 | 56% | $1 320 | 60/89 |
| 25 | Toyota Corolla | $16 999 | $9 300 | 55% | $1 280 | 24/44 |
| 26 | Audi A4 | $21 499 | $11 599 | 54% | $1 650 | 69/75 |
| 27 | Lexus RX | $38 500 | $20 500 | 53% | $3 000 | 79/69 |
| 28 | Ford Mondeo | $16 050 | $8 000 | 50% | $1 340 | 14/63 |
| 29 | Skoda Superb | $22 300 | $10 250 | 46% | $2 010 | 63/74 |
| 30 | Mercedes C-Class | $26 949 | $11 999 | 45% | $2 490 | 48/64 |
| 31 | Peugeot 508 | $18 500 | $8 200 | 44% | $1 720 | 31/108 |
Як ми це порахували і чого ця таблиця не показує
Методика проста навмисно, щоб її можна було перевірити. Ми зібрали ціни всіх доступних оголошень по кожній моделі, згрупували їх за роком випуску, відкинули по десять відсотків найдорожчих і найдешевших (це прибирає биті авто і машини з нереальними цінниками) і взяли медіану по двох вікових групах.
Тепер чесно про обмеження, бо без цього цифри легко зрозуміти неправильно.
- Це ціни оголошень, а не ціни угод. Реальна ціна продажу зазвичай нижча на кілька відсотків, але це стосується всіх моделей однаково, тому на порівняння майже не впливає.
- Ми не стежили за конкретною машиною шість років. Ми порівняли два зрізи ринку сьогодні. Це стандартний спосіб оцінки, але він припускає, що ринок за ці роки не змінився кардинально.
- Покоління всередині групи можуть відрізнятися. У деяких моделей у 2018-2020 роках відбулася зміна покоління, і це частина причини, чому вони виглядають дорожчими.
- Комплектація і мотор впливають. Медіана згладжує це, але для моделей з малою кількістю оголошень похибка більша. Тому в таблиці є колонка з кількістю оголошень: чим більше число, тим надійніша цифра.
Хто тримає ціну найкраще
Nissan Juke і Kia Optima: 73% і 72%
Обидві моделі зберігають понад 72% вартості за шість років, і це не преміальні марки. Спільне в них інше: помірна ціна входу і постійний попит. Машину за такі гроші шукають щодня, тому продавець не мусить знижувати ціну, щоб його оголошення помітили.
Показово, що Kia Optima це седан, а не кросовер. Тобто справа не лише в типі кузова, хоча кросовери в середньому і тримаються краще.
Nissan Juke падає в середньому на $620 на рік, Kia Optima на $620. Для порівняння, Lexus RX втрачає $3 000 щороку.
Honda CR-V: 70% при значно вищій ціні входу
Honda CR-V значно дорожчий за перших двох ($22 300 проти $13 750), але тримається практично так само. Ми перевірили, чи повʼязані ціна машини і відсоток утримання. Звʼязок є, але слабкий: коефіцієнт кореляції близько мінус 0,3. Вісім найдешевших моделей у таблиці тримають у середньому 64%, вісім найдорожчих 57%. Тобто дорога машина трохи частіше втрачає більше, але це тенденція, а не правило: Honda CR-V коштує $22 300 і тримається краще за більшість дешевших моделей.
У грошах картина інша: Honda CR-V втрачає $1 130 на рік проти $620 у Nissan Juke. Однаковий відсоток при різній ціні входу дає дуже різні суми.
Несподіванка: Toyota не на першому місці
Це головне, що суперечить усім добіркам на цю тему. Toyota Corolla зберігає 55%, Toyota Camry 56%. Обидві поступаються Kia, Nissan і Honda.
Пояснення не в надійності, з нею у Toyota все гаразд. Пояснення в тому, наскільки круто в цих моделей ціна залежить від року. Ми порахували окремо: Camry 2021 року коштує у 2,4 раза дорожче за Camry 2012 року. У Kia Sportage той самий розрив лише 1,5 раза, у Nissan Qashqai 1,8.
Для покупця це означає конкретну річ. Свіжа Toyota на нашому ринку продається з помітною надбавкою, і саме цю надбавку ви не повернете при перепродажі. А от стара Toyota вже стоїть на рівні, нижче якого майже не падає, тому купувати її вигідно. Це різні стратегії, і плутати їх дорого.
Хто втрачає найшвидше
Великі седани і ліфтбеки: Skoda Superb 46% і Peugeot 508 44%
Логіка тут однакова: нова машина коштує дорого, бо це флагман у лінійці масового бренду, а вживана майже нікому не потрібна, бо покупець із таким бюджетом уже дивиться на вживаний преміум.
Skoda Superb показовий. У 2018-2020 роках його медіана $22 300, майже як у Honda CR-V. Через шість років він коштує $10 250, тоді як Honda CR-V тримається на $15 500. Різниця в підсумку $5 250 на користь кросовера.
Преміум падає ще швидше
У таблиці є кілька моделей преміального сегмента: Toyota Land Cruiser Prado 62%, Audi A4 54%, Lexus RX 53%, Mercedes C-Class 45%. три з чотирьох стоять нижче середини списку, і це закономірно. Дорогі опції, за які доплатив перший власник, на вторинному ринку не коштують майже нічого, а страх перед вартістю ремонту звужує коло покупців. Виняток Toyota Land Cruiser Prado з 62%: рамний позашляховик живе за власними правилами, на нього стабільний попит і його рідко беруть як першу машину.
Найдорожче обходиться Lexus RX: $3 000 на рік. Це більше, ніж уся річна амортизація багатьох машин із верхньої частини таблиці.
Відсотки і гроші: це різні рейтинги
Ford Focus зберігає 64%, що середній результат. Але в грошах він втрачає лише $650 на рік проти $3 000 у Lexus RX. Різниця у 4,6 раза.
Тому дивитись треба на обидві колонки. Відсоток показує, наскільки модель ліквідна. Абсолютна втрата показує, скільки грошей ви реально залишите на ринку. Якщо бюджет обмежений, друга цифра важливіша.
Кросовер чи седан: різниця, яку видно в цифрах
У нашому зрізі кросовери тримають у середньому 65% (13 моделей), седани, хетчбеки та універсали 58% (18 моделей). Розрив у 7 відсоткових пунктів помітний, але це середні по групах, а не закон. У таблиці є седан Kia Optima з 72%, який обійшов більшість кросоверів.
Це не означає, що кросовер вигідніший у володінні. Він дорожчий на старті, більше їсть і дорожчий у страхуванні. Але при продажі ви повернете більшу частку вкладеного. Якщо плануєте тримати авто три-чотири роки і міняти, різниця буде відчутною. Якщо берете машину «назавжди», вона значення не має.
Що насправді впливає на залишкову вартість
- Поширеність моделі. Чим більше таких машин їздить, тим простіше знайти запчастини і майстра, і тим менше покупець боїться. Рідкісні моделі падають швидше навіть за кращої якості.
- Тип кузова. Кросовери і компактні хетчбеки тримаються краще за великі седани. Універсали посередині.
- Крутизна графіка ціни за віком. У деяких моделей різниця між свіжою і десятирічною машиною втричі, у інших півтора раза. Саме це, а не сама по собі ціна, визначає відсоток утримання. Ціна теж впливає, але слабко: різниця між середнім по найдешевших і найдорожчих моделях у нашій таблиці лише 7 відсоткових пунктів.
- Тип двигуна. Дизелі в місті продаються складніше через питання до сажового фільтра, бензинові атмосферні мотори мають найширшу аудиторію.
- Історія машини. Автомобіль після відновлення втрачає відчутну частину ціни назавжди, і це видно вже при першому перегляді документів.
- Колір і комплектація. Впливають менше, ніж прийнято думати, але дуже нетипові кольори звужують коло покупців і подовжують продаж.
Типові помилки, коли авто беруть «щоб потім продати»
- Орієнтуватись лише на відсоток. Модель може тримати 70% і все одно коштувати вам дорожче в абсолютних грошах, якщо ціна входу висока.
- Вважати надійність гарантією ціни. Наш зріз показує, що це різні речі. Toyota і Mazda мають бездоганну репутацію, але за відсотком утримання опинились нижче за Kia і Nissan.
- Купувати рідкісну комплектацію. Те, за що ви доплатили при купівлі, при продажу майже завжди не окупається.
- Не перевіряти юридичний стан. Обтяження або арешт роблять швидкий продаж неможливим, і ціна падає незалежно від моделі. Це перевіряється безкоштовно за кілька хвилин.
- Ігнорувати історію конкретного екземпляра. Дві однакові машини одного року можуть відрізнятись у ціні на третину саме через історію, тому перевірка за VIN окупається завжди.
Часті запитання
Чи можна за цією таблицею передбачити ціну через пʼять років?
Ні, і жодна таблиця цього не може. Вона показує, як ринок оцінює вік сьогодні. Курс валют, мита і зміна попиту здатні змінити картину. Але відносний порядок моделей змінюється повільно, тому для вибору між двома варіантами вона працює.
Чому в таблиці немає деяких популярних моделей?
Ми брали лише ті моделі, по яких на ринку достатньо оголошень в обох вікових групах, щоб медіана була надійною. Якщо машин певного року продається менше дванадцяти, цифра стає випадковою, і ми таку модель не включали.
Чи впливає пробіг на ці цифри?
Впливає, але всередині вікової групи пробіги розподілені схоже для всіх моделей, тому на порівняння між моделями це майже не діє. На ціну конкретної машини пробіг впливає сильно.
Що вигідніше: купити нове авто чи трирічне?
За нашими даними, найбільша втрата припадає на перші роки. Трирічна машина вже пройшла найдорожчу частину амортизації, тому в грошах вона майже завжди вигідніша. Виняток становлять найдешевші нові моделі, де різниця з вживаними невелика.
Чи варто брати авто зі США заради економії?
Ціна входу буде нижчою, але при перепродажі це відіграє проти вас: покупці вживаного знають про американське походження і торгуються. Як влаштована ця схема, ми розбирали в матеріалі про купівлю авто з аукціонів Copart і IAAI.
Коротко
Найкраще тримають ціну недорогі масові моделі: Nissan Juke, Kia Optima і Nissan Qashqai зберігають 71-73% вартості за шість років. Найгірше почуваються великі седани і ліфтбеки масових брендів разом із преміумом: Peugeot 508 і Mercedes C-Class втрачають більше половини.
Toyota, яку зазвичай ставлять на перше місце в таких добірках, у наших цифрах у середині таблиці. Причина не в якості, а в тому, що свіжі Toyota продаються з надбавкою, якої не буде при перепродажі.
І головне: дивіться не лише на відсоток, а й на втрату в грошах. Різниця між $650 і $3 000 на рік за шість років перетворюється на суму, за яку можна купити ще одну машину.
Окремо ми порівняли, чи доплачують на нашому ринку за кузов: седан чи універсал, що краще купувати. Відповідь виявилась несподіваною.
Якщо ви зараз обираєте конкретний бюджет, у нас є розбори по сумах: авто до 10 000 доларів і кросовери до 20 000 доларів. Якщо важливіший ресурс, а не ціна, дивіться надійні авто з пробігом до 200 тисяч кілометрів. А коли дійде до продажу, знадобиться покрокова інструкція.